Opis projektu

powiat:
m. Gdańsk

w latach 2007-2013
Głównym celem projektu jest poprawa atrakcyjności turystyczno-kulturalnej kościoła św. Jana, miejsca o bogatych walorach historycznych i kulturowych.
Rewaloryzacja obiektu zakłada przeprowadzenie prac konserwatorskich prowadzących do utrwalenia i zachowania zabytkowej substancji kościoła wraz z historycznym wyposażeniem.
Prace budowlano-adaptacyjne zmierzać będą do powstania profesjonalnie wyposażonej sali widowiskowo-koncertowej. W celu pozyskania przestrzeni dla zaplecza administracyjno-socjalnego Centrum św. Jana, przy elewacji południowej prezbiterium kościoła powstały dwie kamieniczki. Są one rekonstrukcją budynków wybudowanych pierwotnie w 1650 roku i zniszczonych doszczętnie w wyniku II wojny światowej. Od strony elewacji południowej kościoła zrekonstruowane zostanie również ogrodzenie.
Do kościoła św. Jana powróci również część historycznego wyposażenia – ruchome zabytki przechowywane od czasów II wojny światowej na terenie innych obiektów w Gdańsku. Wśród nich na uwagę zasługują: epitafium T. Moviusa, zwieńczenie „Stalli Snycerzy”, cztery obrazy z cyklu „Panny Mądre i Głupie”, epitafium Fabriciusa, epitafium Huzingusa, epitafium Zachariasza Zappio, portret M. Lutra oraz portret F Melanchtona. Dzieła te, obok będących już w kościele zabytków – kamiennego ołtarza, nagrobka N. Schrödera i gotyckich drzwi do kaplicy, utworzą stałą ekspozycję zachowanego dziedzictwa kulturowego tego miejsca i udostępnione będą do zwiedzania dla turystów.
W wyniku realizacji projektu Centrum św. Jana powstanie w nowym kształcie. Jego wyjątkowy charakter wynikać będzie przede wszystkim ze specyfiki i unikatowych, historycznych walorów wnętrza. Połączenie tradycji z nowoczesnym wyposażeniem przyczyni się do wzbogacenia i podniesienia jakości oferty kulturalnej oraz turystycznej miasta.

