tutaj jesteś: Strona główna > Lista projektów > Opis projektu

Zobacz, jak Polska zmienia się dzięki Funduszom Europejskim

Opis projektu

 
powrót do listy drukuj
zapisz projekt jako PDF
 

turystyka
tytuł projektu:
Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (Jura Parku) w Krasiejowie
nazwa beneficjenta:
Stowarzyszenie Delta
województwo:
powiat:
opolskie
opolski (opolskie)
fundusz:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
program:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego
działanie:
1.4. Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjno-sportowej
poddziałanie:
1.4.1 Wsparcie usług turystycznych i rekreacyjno-sportowych świadczonych przez przedsiębiorstwa
dziedzina:
turystyka
wartość projektu:
5 197 444.00 zł
dofinansowanie z Unii Europejskiej:
2 124 902.55 zł
ocena:
punktor projekt realizowany
w latach 2007-2013
Opis projektu

Pełna niezapomnianych wrażeń jest wizyta w położonym na Opolszczyźnie JuraParku Krasiejów. Jego zwiedzanie to niezwykła lekcja poświęcona „erze dinozaurów”, okresowi obejmującemu 160 mln lat dziejów Ziemi. Po obejrzeniu części edukacyjnej, na zwiedzających – zwłaszcza dzieci i młodzież – czekają liczne, współczesne atrakcje.

JuraPark to bardziej obiekt edukacyjny niż typowy park rozrywki. Powstał bowiem w miejscu, w którym polscy paleontolodzy odkryli skamieniałości triasowych kręgowców. Doskonały stan zachowanych okazów, ich duża liczba i różnorodność zachęciły naukowców do rozpoczęcia prac badawczych. Wśród wielu wydobytych „skarbów” na szczególną uwagę zasługuje szkielet pradinozaura nazwanego Silesaurus opolensis. Prace wykopaliskowe w Krasiejowie prowadzone są od 1993 roku – kiedy to znaleziono czaszkę rybożernego gada fitozaura – do dnia dzisiejszego.

Zwiedzanie rozpościerającego się na powierzchni 40 ha JuraParku rozpoczyna się od podróży przez Tunel Czasu. Goście, siedząc w przejeżdżających przez tunel wagonikach, oglądają multimedialne prezentacje, pokazujące kolejne etapy kształtowania się Ziemi – wielki wybuch, powstanie atmosfery, pojawienie się pierwszych form życia, wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety. Podróż w czasoprzestrzeni kończą na Opolszczyźnie, ale
w okresie triasu.

Główną atrakcją parku jest 1500-metrowa ścieżka edukacyjna. Wzdłuż jej przebiegu, zgodnie
z chronologią, ustawiono 250 modeli dinozaurów (w skali 1:1) reprezentujących 60 gatunków tych zwierząt. Przy każdym gatunku ustawiono plansze informacyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim. Na trasie znajduje się pawilon paleontologiczny, w którym przez przeszkloną podłogę można obejrzeć największe w Europie nagromadzenie skamieniałości triasowych płazów i gadów.
W tym miejscu odbywają się również lekcje muzealne i warsztaty edukacyjne dla młodzieży.

Pod koniec wędrówki na młodych turystów czeka plac zabaw o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych. Dominuje nad nim 12-metrowa wieża, z której można zjechać ukrytymi w rurach zjeżdżalniami. Jest też huśtawka o wysokości 7 m, stylizowana na ptasie gniazdo, ściana wspinaczkowa i pajęcza sieć. Pomyślano również o mniejszych dzieciach – dla nich przygotowano małe huśtawki i zjeżdżalnie. W pobliżu placu zabaw wybudowano kino 5D, w którym oprócz trójwymiarowego obrazu i dźwięku na zmysły oddziałują też efekty ruchowe i dotykowe.

JuraPark nieustannie się rozwija. Kolejne odkrycia paleontologiczne sprawiają, iż krasiejowska kolekcja dinozaurów powiększa się o nowe modele. W tym roku planowane jest otwarcie Prehistorycznego Oceanarium, w którym podwodny świat sprzed milionów lat jest wyczarowywany za pomocą najnowszych osiągnięć techniki.


powrót do listy
 


separator dolny

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz
Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 2007-2018
Fundusze europejskie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Unia Europejska